Як IT-аутсорсери дурять замовників

Напевно (я не працював в кожній ІТ-аутсорсинговій компанії), усі аутсорсери брешуть. Брешуть власним співробітникам, аби зменшити витрати. Брешуть замовникам, аби збільшити прибутки. Брешуть самі собі, певно, через роздуте его та комплекси. У цій публікації я сфокусуюсь на тому, як IT-аутсорсери дурять замовників.

Мій досвід роботи у аутсорсингових компаніях на позиціях розробника та архітектора дозволив мені заглянути всередину цих серпентаріїв та здобути багато цікавих для потенційних клієнтів інсайдів. То ж цю статю я пишу не як теоретик, що спостерігав зі сторони, а як досвідчений практик, який приймав участь в розробці, пре-продажах, тендерах, наймі, вирішенні різноманітних проблем та конфліктів.

Не всі перераховані нижче моменти можна вважати чистим розводом, але усі вони заслуговують на увагу потенційних клієнтів ІТ-аутсорсингових компаній аби мати більш комплексну уяву про співпрацю з аутсорсерами.

Ми великі експерти у …

Найбільш популярним способом обману є завищення власної компетенції. Кожна ІТ-аутсорсингова компанія на власних сайтах заявляє про великий досвід, видатні якість та швидкість розробки, але усе це – маркетинговий буллшит, незалежно від того, чи ми говоримо про невелику студію зі штатом до десяти розробників, чи ІТ-аутсорсингового велетня з тисячами розробників. Насправді, з власного досвіду можу стверджувати, що в середньому по лікарні, невеликі студії мають більш професійних розробників, аніж компанії – велетні.

Коли компанія стверджує, наприклад, що має велику експертизу у/фокусується на сфері travelling, то це, у найкращому випадку, означає, що в компанії дійсно було розроблено одне або декілька рішень у цій сфері. Проте, якщо ще хтось і залишився із розробників, що приймали участь у розробці зазначених проєктів, то вони вже задіяні на інших проєктах (скоріше за все у іншій предметній області), або банально забули майже усе, що знали про дану предметну область (traveling).

Усі проєкти дуже сильно відрізняються, дійсно цікаві деталі знаходяться під NDA (договір про нерозголошення) та/або запатентовані тим чи іншим клієнтом. Крім того, усі проєкти принаймні мають відрізнятися, аби не конкурувати з більш дорослими, розвинутими та забезпеченими рішеннями, що працюють у тій самій сфері.

Те, що ІТ-аутсорсингова компанія розробляла схоже рішення не означає нічого, окрім самого себе. Думка про те, що схожий досвід надає перевагу одній аутсорсинговій компанії перед іншими – це певним чином самообман клієнтів, про який аутсорсери знають та яким активно користуються. Все майже як у будівництві, де є багато потужних компаній-забудовників із десятками чи сотнями проєктів, усі з яких, якщо уважно придивитися – лайно. Кількість зовсім необов’язково переходить у якість, особливо коли мова йде про не такі вже й великі числа.

Наші розробники дуже досвідчені / ми маємо сукупний досвід розробки у 100500 років

Час не має значення. Має значення кількість експериментів, підхід до їх проведення та рефлексія над результатами. Проведення експериментів у розробці ПЗ – це дуже складно і дорого, а тому неможливо, принаймні в умовах роботи аутсорсингових компапній.

Я працював у компаніях різного розміру і ніде не бачив не те що організованих процесів експериментування, а навіть думки про щось таке. Бізнес аутсорсерів переважно полягає у продажу часу розробників та інших спеціалістів. Лише в голодні часи та компанії – невдахи працюють по фіксованій ціні, але й тоді жодних гарантій якості немає. Вимоги по якості до ПЗ взагалі досить складно формалізувати, особливо клієнтам, які ще не маєть великого досвіду роботи з ІТ.

Крім того, ІТ-аутсорсери дуже часто екстренно шукають розробників під проєкти на які тільки що підписалися. ІТ-аутсорсери ладні взятися за що завгодно і пообіцяти що завгодно, не маючи наявних ресурсів для виконання роботи.

Розробка починається зі стадії дослідження

Не зрозумійте мене неправильно, стадія дослідження дійсно має бути, але вона має виконуватися вже сформованою командою розробників, а не архітекторами та бізнес-аналітиками.

На практиці ІТ-аутсорсери продають стадію дослідження як час архітекторів, бізнес-аналітиків та проєктних менеджерів на розробку документації, на яку ні від кого не було запиту і яку ніхто з розробників не вміє читати, заради додаткового заробітку та виграшу часу для пошуку команди. Двох зайців одним пострілом!

Особисто я, попрацювавши Software Architect, Solutions Architect та виконуючи багато обов’язків бізнес-аналітика, прийшов до висновку, що ці позиції необхідні лише самим аутсорсинговим компаніям. Насправді, збирати вимоги та розробляти архітектуру має сама команда розробників, бо у будь-якому іншому випадку буде виходити “зламаний телефон”. Якщо розробники не здатні цим займатися, їх реальний рівень – junior.

Скільки Senior’ів Вам зважити?

У декількох ІТ-аутсорсерах, де я працював (і великих, і малих) було стандартною практикою розчиняти більш-менш професійну команду молодшими розробниками (що нормально), які продавалися клієнту навіть не як розробники середнього рівня, а як старші розробники. Подібних історій я чув багато і від своїх знайомих, то ж можна сказати, що така практика – це скоріше правило, аніж виключення.

Я вже на кажу про те, що досить рідко людина з позицією Senior Software Engineer всередині компанії дійсно відповідає такому рівню.

Також декотрі старші розробники можуть працювати “full-time” на двох чи навіть трьох проєктах і, зрозуміло, для кожного із них не має можливості виділити проданий клієнтам час.

Які є альтернативи?

ІТ-аутсорсингова компанія – це досить дорогий та малокорисний посередник, який при будь-якій нагоді буде намагатися Вас надурити. Замість того, аби найняти декількох розробників, ви маєте платити ще такій же кількості менеджерів, аналітиків та архітекторів. Ви винайматете вдвічі більше людей за вдвічі більшу ціну, коли звертаєтеся до аутсорсерів, замість того, аби найняти фрілансерів, зібрати власний штат розробників, чи звернутися до невеличкої студії з п’ятьох інженерів, які просто добре виконують власну роботу.

P.S.

Якщо я забув згадати деякі інші моменти – буду радий Вашим коментарям. Також свої історії можна надсилати мені на email:

На правах самореклами

Я надаю наступні послуги для середнього бізнесу:

  • Виконую оцінку та/або контроль якості виконання робіт з розробки ПЗ, а також допомагаю привести до розуму вже існуючу команду.
  • Організація команди. Якщо ви плануєте зібрати команду для розробки ПЗ для оптимізації власного бізнеса чи у вас є ідея для “стартапу” та гроші на її реалізацію (мінімум $200k), то, звернувшись до мене, ви отримаєте невеличку команду дійсно компетентних та відповідальних розробників та подальшу допомогу у реалізації ПЗ та його презентації широкій публіці.
  • Консультація. Якщо Ви ще не впевнені чи варто влізати у ІТ розробку і хочете зрозуміти що на Вас чекає, скільки це може коштувати, як взагалі виглядає процесс розробки і таке інше – всю цю інформація я можу Вам надати під час платної консультації.

Звернутися до мене можна за наступною адресою електронної пошти:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *